Szukaj
Close this search box.

Biuro Legalizacji Cudzoziemców

często zadawane pytania

DLA CIEBIE

Jakie dokumenty mogą potwierdzić polskie pochodzenie?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o repatriacji, dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą być dokumenty wydane przez polskie władze państwowe lub kościelne, a także przez władze byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dotyczące wnioskodawcy lub jego rodziców, dziadków lub pradziadków. Dowodami mogą być również inne dokumenty, a w szczególności o rehabilitacji osoby deportowanej, zawierające wpis informujący o jej narodowości polskiej, potwierdzające prześladowanie osoby ze względu na jej polskie pochodzenie.

Pracuję i mieszkam w Polsce już 5 lat, czy mogę składać wniosek o zezwolenie na pobyt stały?

Nie. W takim przypadku mógłby Pan złożyć wniosek o pobyt rezydenta długoterminowego UE. Należy jednakże pamiętać o spełnianiu również innych przesłanek niezbędnych do udzielenia tego zezwolenia.

Jakie dokumenty mogą potwierdzić zamiar pozostania w Polsce posiadacza Karty Polaka?

Do wniosku o pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka należy załączyć dokumenty potwierdzające zamiar pozostania w Polsce na stałe, np.:

– dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w Polsce, np. umowę o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu, umowę zlecenia wraz z wystawionymi do niej rachunkami, umowę o dzieło – obowiązujące aktualnie i w dłuższej perspektywie w przyszłości;
– dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej na terenie RP, np. wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
– dokumenty potwierdzające założenie spółki na terenie RP, np. wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego;
– dokumenty potwierdzające podjęcie nauki w Polsce, np. aktualne zaświadczenie z uczelni;
– kopię decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP lub aktualnej karty pobytu czasowego;
– akty własności lokali na terytorium RP;
– dowody zamieszkania w Polce na stałe członków rodziny (małżonka, rodziców, dzieci), np. kopię decyzji o zezwoleniu na pobyt stały, kopię kary pobytu, kopię dowodu osobistego wraz z dokumentami potwierdzającymi pokrewieństwo, np. akt małżeństwa wraz z tłumaczeniem na język polski, akt urodzenia wraz z tłumaczeniem na język polski;
– w przypadku dzieci w wieku szkolnym, do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające pobieranie nauki na terytorium RP, np. zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły.

Kiedy mogę składać wniosek o zezwolenie na pobyt stały, jeśli jestem małżonkiem obywatela RP?

o pierwsze bezpośrednio przed złożeniem wniosku należy przebywać w związku małżeńskim z obywatelem polskim przez co najmniej 3 lata.

Po drugie przed dniem złożenia wniosku należy przebywać w Polsce co najmniej 2 lata na podstawie jednego z tytułów pobytowych:

– zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z obywatelem polskim (art. 158 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach)

– w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy

– w związku z uzyskaniem ochrony uzupełniającej

– w związku z uzyskaniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Należy pamiętać również, że wymagany 2 letni pobyt w Polsce powinien być nieprzerwany.

Co zrobić gdy wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy został pozostawiony bez rozpoznania?

W przypadku gdy uchybienie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku nastąpiło bez winy cudzoziemca bądź z przyczyn od niego niezależnych, można w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu złożyć prośbę o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wraz z prośbą należy złożyć wymagane dokumenty, prośbę uzasadnić, wskazać przyczyny uchybienia terminu do uzupełnienia dokumentów.

Złożyłem wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy - czy mogę wykonywać pracę w trakcie toczącego się postępowania?

Cudzoziemiec może pracować jeżeli:
– posiada zezwolenie na pracę,posiada oświadczenie pracodawcy zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy
– posiadał już zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy i kontynuuje zatrudnienie o u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku
– jest zwolniony z posiadania zezwolenia na pracę

Należy pamiętać, że informacja starosty nie uprawnia do wykonywania pracy

Pracuję w Polsce, pozostaję w nieformalnym związku z obywatelką Polski, a także uczę się w szkole policealnej. Czy mogę otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na wszystkie te okoliczności?

Nie, ponieważ brak jest możliwości kumulacji podstaw prawnych udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy gdy jedną z przesłanek będzie wykonywanie pracy (art. 114 ustawy o cudzoziemcach). Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę zawiera w sobie elementy zezwolenia pobytowego oraz zezwolenia na pracę i udzielane jest na rzecz konkretnego pracodawcy, konkretne stanowisko, wskazuje wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenie.

Jak mogę zmienić zezwolenie na pobyt czasowy i pracę gdy znalazłem nowego pracodawcę?

Nie ma możliwości zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy chce się zmienić pracodawcę. Należy wówczas złożyć nowy wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Pracodawca chce zmienić warunki pracy określone w mojej umowie i zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę. Co należy zrobić?

W takim przypadku należy złozyć podanie o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Do takiego podania należy dołączyć nową informację starosty uwzględniającą nowe warunki zatrudnienia oraz nową umowę z pracodawcą będącą podstawą zatrudnienia.

Czy pracując na okresie próbnym mogę uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

Umowy o pracę na okres próbny zawierane są na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Zezwolenia na pobyt czasowy udziela się natomiast w przypadkach kiedy okoliczności będące podstawą jego udzielenia uzasadniają pobyt cudzoziemca w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące.  Brak jest zatem możliwości udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy na umowie o pracę na okres próbny.

Jak udokumentować staż pracy za granicą, aby pracodawca zaliczył go do uprawnień pracowniczych? Czy wystarczy potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem społecznym?

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. 
Wskazany przepis jasno wskazuje, że do stażu pracy, od którego zależy m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego, można zaliczyć wszelką udokumentowaną pracę na rzecz innego pracodawcy poza granicami Polski, niezależnie od kraju, w którym miały miejsce oraz bez względu na obywatelstwo pracownika. Z dokumentu musi jednak wynikać, że praca była świadczona na rzecz pracodawcy oraz okres zatrudnienia.
Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracownik może potwierdzić zagraniczne okresy zatrudnienia wszelkimi dokumentami, które uprawdopodobniają fakt zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, przedstawiając np. umowę o pracę, zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, odcinki wypłat wynagrodzenia czy zaświadczenia dotyczące podleganiu ubezpieczeniu społecznemu. Nie musi być to więc odpowiednik polskiego świadectwa pracy.
Co do zasady, z zaświadczenia o którym mowa w pytaniu wynika jedynie okres objęcia ubezpieczeniem społecznym, natomiast nie ma w nim informacji dotyczącej wykonywania pracy na rzecz pracodawcy. Przekładając taki dokument pracodawca może wymagać od pracownika dodatkowego dokumentu potwierdzającego okres zatrudnienia, np. obowiązującej we wskazanych okresach umowy.

Mam wizę turystyczną. Przebywam legalnie na terytorium Polski. Czy mogę pracować w Polsce?

Cudzoziemiec nie może legalnie pracować, gdy przebywa w Polsce na podstawie:
polskiej wizy, której cel wydania został oznaczony symbolem:
„01” – cel turystyczny,
„20” – korzystanie z ochrony czasowej,
zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu cudzoziemca na terytorium RP (art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach).

Czy mogę na podstawie ruchu bezprzewodowego ubiegać się o pozwolenie na pobyt pracę w Polsce?

Tak. Jak najbardziej. Podstawą pobytu cudzoziemca, który wykonuje pracę na terytorium Polski, może być i ruch bezwizowy. Cudzoziemcy będący obywatelami określonych krajów mogą korzystać z ruchu bezwizowego (tzn. przekraczać granice bez konieczności uzyskania wizy lub innego dokumentu pobytowego) przy wjeździe na terytorium państw obszaru Schengen, w tym również Polski. Przywilej ten obejmuje m.in. obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, ale tylko takich, którzy posiadają paszport biometryczny, wydany zgodnie z normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Okres, w którym cudzoziemiec może skorzystać z pobytu na podstawie ruchu bezwizowego, to 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu – liczy się tu łączny okres przebywania danego cudzoziemca na terytorium wszystkich państw strefy Schengen. Po upływie tego czasu cudzoziemiec, który chce nadal przebywać i wykonywać pracę w Polsce, ma obowiązek posiadać stosowny dokument pobytowy, np. odpowiednią wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy.

Otrzymałem odmowną decyzję, ale wciąż pracuję legalnie, pracodawca wyraża chęć przedłużenia współpracy. Co mam robić?

Przede wszystkim w terminie 14 dni od momentu odebrania odmownej decyzji należy złożyć odwołanie do Szefa Urzędu ds. cudzoziemców i dołączyć do akt sprawy dokumenty niezbędne do wydania pozytywnej decyzji.

Jestem studentem, przebywam na wizie, jednocześnie pracuję kelnerką w KFC, czy mogę ubiegać się o kartę pobytu od pracy? Czy muszę mieć pozwolenie na pracę?

Tak. Możną złożyć wnioskować o pobyt i pracę. Natomiast nie jest potrzebnie pozwolenie na pracę dla cudzoziemców,  będących studentami studiów stacjonarnych odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej lub uczestnikami stacjonarnych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Jestem obywatelem Ukrainy. Mam kartę pobytu ważność której wygasła po wybuchu wojny na Ukrainie. Czy jestem legalnie teraz w Polsce? Jak mogę zostać legalizować swój pobyt w Polsce?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną) obowiązuje od 12 marca 2022 r. Reguluje ona m.in. kwestie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalnego zatrudnienia. Od czasu wejścia w życie, ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana.

 

Zgodnie z ww Ustawą uprawniony jest do wykonywania pracy:
obywatel Ukrainy, który w okresie od 24 lutego 2022 r.legalnie przybył do Polski z Ukrainy w związku z trwającymi tam działaniami wojennymi i deklaruje zamiar pozostania na terytorium RP,


– każdy inny obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie na terytorium Polski – niezależnie od tego, czy przybył do Polski przed czy po wybuchu wojny w Ukrainie oraz bez względu na formę legalnego pobytu (może to być również forma, która w myśl ogólnych przepisów nie pozwala na wykonywanie pracy, np. wiza wydana w celu turystycznym),
jeżeli zostaną spełnione łącznie 2 warunki: 
pracodawca powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy – za pośrednictwem strony internetowej: praca.gov.pl – powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o powierzeniu pracy temu obywatelowi;
praca jest powierzana w wymiarze czasu pracy lub liczbie godzin nie niższej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższymniż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, odpowiednio zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.
Obywatele Ukrainy posiadające pesel UKR mogą ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.

Przyjechałam w czasie wojny po 24.02.2022 r. Jak długo mogę przebywać w Polsce legalnie i czy mogę pracować. Posiadam pesel UKR.

Obywatele Ukrainy posiadające pesel UKR mogą ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę. Pracodawca wysyła powiadomienie w ciągu 7 dni od zatrudnienia obywatela Ukrainy za pośrednictwem systemu praca.gov.pl (należy wejść w zakładkę „Usługi elektroniczne”, następnie „Zatrudnianie cudzoziemców” i „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU”)).

Czy wystarczy umowy zlecenie na kartę pobytu, czy muszę mieć umowę zlecenie pracę?

Cudzoziemiec powinien złożyć wniosek o wydanie zezwolenia jednolitego, jeżeli zamierza przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, a głównym celem pobytu jest wykonywanie pracy, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Czyli – Nie musi być wyłącznie umowa o pracę.

Zmieniłem pracę mam zezwolenie na pracę od nowego pracodawcy, przebywam legalnie na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę , czy muszę złożyć nowy wniosek oraz zmienić kartę pobytu?

Cudzoziemiec musi wystąpić z wnioskiem do Wojewody o zmianę pracodawcy.
Warto pamiętać O ZMIANACH, WPROWADZONYCH PRZEZ NOWĄ USTAWĘ O CUDZOZIEMCACH:
zgodnie z art. 113 cudzoziemiec ma obowiązek zawiadomienia wojewody, który udzielił tego zezwolenia na pobyt czasowy, o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni roboczych;
zaś zgodnie z art. 121 dodatkowo cudzoziemiec, przebywający na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, powiadamia pisemnie wojewodę właściwego ze względu na miejsce swojego aktualnego pobytu, w ciągu 15 dni roboczych, o utracie pracy u któregokolwiek z podmiotów powierzających wykonywanie pracy, wymienionych w zezwoleniu.
Dopełnienie tego obowiązku jest konieczne, w przeciwnym przypadku wojewoda może odmówić cudzoziemcowi udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy (art. 100 ust. 2). Ważne jest to, że – zgodnie z art. 123 – nie cofa się zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi w okresie 30 dni, liczonych od dnia utraty pracy na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, wymienionego w zezwoleniu, jeżeli cudzoziemiec wykaże, że dopełnił obowiązku powiadomienia wojewody (art. 121) lub jeżeli powiadomienie nie zostało doręczone wojewodzie z powodów niezależnych od cudzoziemca.

Jestem ob. Ukrainy, posiadam kartę Polaka, przebywam na wizie , do Polski przyjechałem do 24.02.2024. Czy mogę założyć własną dzialalność gospodarczą i wyrobić na tej podstawie kartę pobytu?

Tak.
Tylko że posiadacze kart Polaka mogą ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały, ponieważ zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, na jego wniosek, jeżeli posiada ważną Kartę Polaka i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe (art. 195).

DLA TWOJEJ FIRMY

Kiedy mogę zawrzeć umowę o pracę z ob. Ukrainy?
Umowę o pracę z obywatelem Ukrainy będzie można zawrzeć, gdy:
1) obywatel Ukrainy przebywa legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego pobyt na terytorium RP uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
2) podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi, w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi,
3) wymiar czasu pracy będzie nie niższy niż wskazany w powiadomieniu lub liczba godzin będzie nie mniejsza niż wskazana w powiadomieniu,
4) pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż określona w powiadomieniu lub ustalonej według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonej w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy,
5) wynagrodzenie, które otrzyma obywatel Ukrainy, będzie spełniało wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu – w przypadkach gdy przepisy te mają zastosowanie.
Pracodawca chce zmienić warunki pracy określone w mojej umowie i zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę. Co należy zrobić?

W takim przypadku należy złozyć podanie o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Do takiego podania należy dołączyć nową informację starosty uwzględniającą nowe warunki zatrudnienia oraz nową umowę z pracodawcą będącą podstawą zatrudnienia.

Czy mogę na podstawie ruchu bezprzewodowego ubiegać się o pozwolenie na pobyt pracę w Polsce?

Tak. Jak najbardziej. Podstawą pobytu cudzoziemca, który wykonuje pracę na terytorium Polski, może być i ruch bezwizowy. Cudzoziemcy będący obywatelami określonych krajów mogą korzystać z ruchu bezwizowego (tzn. przekraczać granice bez konieczności uzyskania wizy lub innego dokumentu pobytowego) przy wjeździe na terytorium państw obszaru Schengen, w tym również Polski. Przywilej ten obejmuje m.in. obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, ale tylko takich, którzy posiadają paszport biometryczny, wydany zgodnie z normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Okres, w którym cudzoziemiec może skorzystać z pobytu na podstawie ruchu bezwizowego, to 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu – liczy się tu łączny okres przebywania danego cudzoziemca na terytorium wszystkich państw strefy Schengen. Po upływie tego czasu cudzoziemiec, który chce nadal przebywać i wykonywać pracę w Polsce, ma obowiązek posiadać stosowny dokument pobytowy, np. odpowiednią wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy.

Jestem obywatelem Ukrainy. Mam kartę pobytu ważność której wygasła po wybuchu wojny na Ukrainie. Czy jestem legalnie teraz w Polsce? Jak mogę zostać legalizować swój pobyt w Polsce?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną) obowiązuje od 12 marca 2022 r. Reguluje ona m.in. kwestie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalnego zatrudnienia. Od czasu wejścia w życie, ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana.

 

Zgodnie z ww Ustawą uprawniony jest do wykonywania pracy:
obywatel Ukrainy, który w okresie od 24 lutego 2022 r.legalnie przybył do Polski z Ukrainy w związku z trwającymi tam działaniami wojennymi i deklaruje zamiar pozostania na terytorium RP,


– każdy inny obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie na terytorium Polski – niezależnie od tego, czy przybył do Polski przed czy po wybuchu wojny w Ukrainie oraz bez względu na formę legalnego pobytu (może to być również forma, która w myśl ogólnych przepisów nie pozwala na wykonywanie pracy, np. wiza wydana w celu turystycznym),
jeżeli zostaną spełnione łącznie 2 warunki: 
pracodawca powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy – za pośrednictwem strony internetowej: praca.gov.pl – powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o powierzeniu pracy temu obywatelowi;
praca jest powierzana w wymiarze czasu pracy lub liczbie godzin nie niższej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższymniż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, odpowiednio zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.
Obywatele Ukrainy posiadające pesel UKR mogą ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.

Przyjechałam w czasie wojny po 24.02.2022 r. Jak długo mogę przebywać w Polsce legalnie i czy mogę pracować. Posiadam pesel UKR.

Obywatele Ukrainy posiadające pesel UKR mogą ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę. Pracodawca wysyła powiadomienie w ciągu 7 dni od zatrudnienia obywatela Ukrainy za pośrednictwem systemu praca.gov.pl (należy wejść w zakładkę „Usługi elektroniczne”, następnie „Zatrudnianie cudzoziemców” i „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU”)).

Czy wystarczy umowy zlecenie na kartę pobytu, czy muszę mieć umowę zlecenie pracę?

Cudzoziemiec powinien złożyć wniosek o wydanie zezwolenia jednolitego, jeżeli zamierza przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, a głównym celem pobytu jest wykonywanie pracy, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Czyli – Nie musi być wyłącznie umowa o pracę.

Zmieniłem pracę mam zezwolenie na pracę od nowego pracodawcy, przebywam legalnie na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę , czy muszę złożyć nowy wniosek oraz zmienić kartę pobytu?

Cudzoziemiec musi wystąpić z wnioskiem do Wojewody o zmianę pracodawcy.
Warto pamiętać O ZMIANACH, WPROWADZONYCH PRZEZ NOWĄ USTAWĘ O CUDZOZIEMCACH:
zgodnie z art. 113 cudzoziemiec ma obowiązek zawiadomienia wojewody, który udzielił tego zezwolenia na pobyt czasowy, o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni roboczych;
zaś zgodnie z art. 121 dodatkowo cudzoziemiec, przebywający na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, powiadamia pisemnie wojewodę właściwego ze względu na miejsce swojego aktualnego pobytu, w ciągu 15 dni roboczych, o utracie pracy u któregokolwiek z podmiotów powierzających wykonywanie pracy, wymienionych w zezwoleniu.
Dopełnienie tego obowiązku jest konieczne, w przeciwnym przypadku wojewoda może odmówić cudzoziemcowi udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy (art. 100 ust. 2). Ważne jest to, że – zgodnie z art. 123 – nie cofa się zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi w okresie 30 dni, liczonych od dnia utraty pracy na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, wymienionego w zezwoleniu, jeżeli cudzoziemiec wykaże, że dopełnił obowiązku powiadomienia wojewody (art. 121) lub jeżeli powiadomienie nie zostało doręczone wojewodzie z powodów niezależnych od cudzoziemca.

Jestem ob. Ukrainy, posiadam kartę Polaka, przebywam na wizie , do Polski przyjechałem do 24.02.2024. Czy mogę założyć własną dzialalność gospodarczą i wyrobić na tej podstawie kartę pobytu?

Tak.
Tylko że posiadacze kart Polaka mogą ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały, ponieważ zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, na jego wniosek, jeżeli posiada ważną Kartę Polaka i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe (art. 195).

W tym miejscu po zalogowaniu się sprawdzisz status nadany Twojej sprawie w naszym systemie.